Համաներում հայտարարելու վերաբերյալ
Սույն թվականի մայիսի 28-ին Հայաստանի առաջին Հանրապետության 91-ամյակի կապակցությամբ Սարդարապատի ճակատամարտի հուշահամալիր այցելության ընթացքում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, նշել է, ”... կոչ եմ անում քաղաքական ուժերին, հասարակական գործիչներին, Հանրային խորհրդին, որպեսզի նրանք իրենց առաջարկությունները` համաներման անհրաժեշտության  մասին ու համաներման պայմանների մասին, ներկայացնեն նախագահական նստավայր...”:
Որպես ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան պարբերաբար իրականացնելով մարդու իրավունքների ոլորտին վերաբերող վերլուծություններ և քաջատեղյակ լինելով հանրությանը հուզող խնդիրներին` գտնում եմ, որ հասարակական համերաշխության և հանդուրժողականության մթնոլորտի առողջացման տեսանկյունից այսօր հասունացած է համաներում հայտարարելու անհրաժեշտությունը: Ուստի, առաջարկում եմ ՀՀ Նախագահին հանդես գալ համաներման նախաձեռնությամբ և կոչ եմ անում քաղաքական ուժերին, հասարակական գործիչներին և Հանրային խորհրդին` օգտագործել ստեղծված բացառիկ հնարավորությունը և նույնպես դիմել ՀՀ Նախագահին` Ազգային ժողովին համաներում հայտարարելու վերաբերյալ առաջարկություն ներկայացնելու խնդրանքով:

On the declaration of amnesty
On May 28th, 2009, during the visit to the Memorial dedicated to Sardarapat battle in connection to the 91st anniversary of the 1st Republic of Armenia, President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan, answering journalists questions, mentioned – “...I call upon political forces, public figures, Public Counsel to submit their proposals on the necessity and conditions of the amnesty to the presidential administration...”.
As the Human Rights Defender of the Republic of Armenia systematically analyzing the human rights’ issues and being aware of the problems that worry the public, I consider that from the point of view of improvement of the atmosphere of public peacefulness and tolerance today the necessity of calling a new amnesty has matured. Thus, I suggest to President of the Republic of Armenia to come up with the initiative of amnesty and call upon political forces, public figures and Public Counsel to use this exceptional opportunity and also request President of the Republic of Armenia to appeal to the National Assembly to declare amnesty.