ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի հանդիպումը Եգիպտոսի դեսպանի հետ
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանն այսօր ընդունեց Հայաստանում Եգիպտոսի դեսպան տիկին Աբլա Աբդել Ռահմանին` վերջինիս խնդրանքով:
ՀՀ Օմբուդսմանը հրավեր է ստացել Եգիպտոսի Մարդու իրավունքների ազգային խորհրդից` մասնակցելու հետպատերազմյան իրավիճակում մարդու կյանքի իրավունքին և պետության համապատասխան պարտավորութուններին նվիրված միջազգային կոնֆերանսի:
Լ.Ալավերդյանը դեսպանին հայտնեց, որ երախտագիտությամբ է ընդունում հրավերը, առավել ևս, որ այն ստորագրված է աշխարհում հայտնի ու շատ հարգված գործչի` ՄԱԿ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Բուտրոս Բուտրոս Ղալիի կողմից, որն այժմ ղեկավարում է Եգիպտոսի մարդու իրավունքների ազգային խորհուրդը:
Հյուրի խնդրանքով Օմբուդսմանը ներկայացրեց Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության գործունեությունը, իրավապաշտպանության ոլորտում վերջին զարգացումները:
Տիկին Ռահմանը հայտարարեց, որ ուշադիր հետևում է հայկական օմբուդսմանի գործունեությանն ու հաստատության կայացման գործընթացին: Նա շեշտեց, որ ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասնակցությունը հիշյալ կոնֆերանսին հնարավորություն կտա հայկական կողմին ծանոթանալ այդ ոլորտում Եգիպտոսի կուտակած փորձին և անհրաժեշտ կապեր հաստատել` Եգիպտոսի մարդու իրավունքների ազգային խորհրդի և ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության հետագա համագործակցության զարգացման նպատակով:

Ombudsman received the Ambassador of Egypt
The Defender of Human Rights of RA Larisa Alaverdyan received the Ambassador of Egypt in Armenia Ms. Abla Abdel Rahman at the request of the Ambassador.
The major subject of the meeting was the invitation received by RA Ombudsman from the National Council for Human Rights in Egypt to participate in the international conference dedicated to the human right to life in post-war conditions and relevant obligations of the state.
L. Alaverdyan informed the Ambassador that she is happy to accept the invitation and is honored to see under the invitation the signature of such a famous and respected public figure as Butros Butros Ghali, former UN General Secretary and the head of the National Council for Human Rights in Egypt at present.
At the request of the guest Ombudsman introduced the activities and the last developments in the field of human rights in Armenia.
Ms. Rahman said that she keeps up with the work of Armenian Ombudsman and observes the achievements of the institution. The participation of the Human Rights Defender in the abovementioned conference will let the Armenian side get familiar with the experience of Egypt collected in that sphere and to establish necessary relations between National Council for Human Rights in Egypt and RA Institution of Human Rights Defender aiming at the development of future collaboration.