Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը պարբերաբար չհայտարարված այցեր է կատարել ՀՀ արդարադատության նախարարության «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ ուսումնասիրելու հացադուլ հայտարարած Արայիկ Խանդոյանի, Արմեն Բիլյանի և Սմբատ Բարսեղյանի առողջական վիճակն ու պահման պայմանները։
Հունվարի 8-ի այցի ընթացքում Արայիկ Խանդոյանը նշել է, որ ունենում է երիկամների սուր ցավեր, գլխապտույտներ, սրտխառնոց, գլխացավեր, ոտքերի ցավեր: Նրա առողջական վիճակի հետ կապված բարձրացվել է անհապաղ բժշկական հետազոտության ենթարկելու հարց: Ըստ ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության պարզաբանման՝ այդ նպատակով արդեն իսկ կազմակերպվել է բժշկի այց «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ: Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը հետևողական կլինի այս հարցում:
Քննարկման ընթացակարգեր են նախաձեռնված նաև Արմեն Բիլյանի և Սմբատ Բարսեղյանի առողջական վիճակի, ինչպես նաև «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկ տեղափոխվելու հետ կապված հարցերով: Առաջին այցի ժամանակ անհապաղ քայլեր են ձեռնարկվել Արմեն Բիլյանի խցի խոնավության վերացման ուղղությամբ։ Բացի այդ, ուղարկված են համապատասխան գրություններ ՀՀ արդարադատության նախարարություն: Այս մասին տեղեկացվել են նաև Արմեն Բիլյանն ու Սմբատ Բարսեղյանը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը մշտապես կապի մեջ է նաև Արայիկ Խանդոյանի, Արմեն Բիլյանի և Սմբատ Բարսեղյանի փաստաբանների հետ:

The Human Rights Defender’s Office has made regular unannounced visits to Nubarashen penitentiary institution of the RA Ministry of Justice to examine the health and detention conditions of Arayik Khandoyan, Armen Bilyan and Smbat Barseghyan who are on hunger strike.
On January 8, during the visit Arayik Khandoyan noted that he regularly has acute kidney pain, dizziness, nausea, headaches, leg pain. The issue of conducting an urgent medical examination was raised in connection with his health condition. According to the Penitentiary service of the RA Ministry of Justice, a visit of a doctor to Nubarashen penitentiary institution has already been organized for that purpose. The Human Rights Defender’s Office will remain seized of this matter.
Discussion procedures have also been initiated on issues related to the health conditions of Armen Bilyan and Smbat Barseghyan, as well as to their transfer to Armavir penitentiary institution. During the first visit, immediate steps were taken to eliminate humidity in Armen Bilyan's cell. Besides, respective written requests were sent to the RA Ministry of Justice. Armen Bilyan and Smbat Barseghyan were also informed about this.
The Human Rights Defender’s Office is constantly in contact with the advocates of Arayik Khandoyan, Armen Bilyan and Smbat Barseghyan.