Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը մարտի 17-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունել է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանին:
Հայրապետը կարևորել է մարդու իրավունքների պաշտպանի առաքելությունը` բարձրորեն գնահատելով այն աշխատանքը, որ իրականացվում է հասարակական կյանքի տարբեր ոլորտներում տեղ գտնող խնդիրների արդարացի լուծման գործում: Այս համատեքստում Նորին Սրբությունն անդրադարձ է կատարել հայ հոգևորականների բերած հոգեխնամ ծառայությանը հասարակական կյանքի տարբեր ոլորտներում, մասնավորապես` ՀՀ Զինված ուժերում, հիվանդանոցներում և քրեակատարողական հիմնարկներում` ի նպաստ նաև այդ կառույցներում գտնվող մարդկանց իրավունքների պաշտպանության:
Իր հերթին ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, խոսելով ազգային արժեքների ու ավանդույթների պահպանման, ինչպես նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու առաքելության մասին, կարևորել է վերջինիս և մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի միջև գործակցությունը:
Զրույցի ընթացքում խոսվել է Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող խնդիրների և դրանց հաղթահարման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների մասին:
Վերջում Նորին Սրբությունը ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանին մաղթել է Աստծու զորակցությունը դժվարին իր առաքելության մեջ:
Հանդիպմանը ներկա է եղել Մայր Աթոռի Արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրեն Գերաշնորհ Տ. Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը:

On 17 March, His Holiness Garegin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians met Dr. Arman Tatoyan, the Human Rights Defender of Armenia.
During the meeting, His Holiness stressed the importance of the Ombudsman's mission, appreciating the work that is undertaken for finding fair resolutions to problems occurring in different areas of social life. In this regard, His Holiness emphasized the activities of Armenian clergy for the protection of human rights in various sectors of social life, particularly in the RA Armed Forces, hospitals, and penitentiary institutions.
In his turn, speaking on the preservation of national values and traditions, as well as the Armenian Apostolic Church's mission in the protection of human rights, Dr. Tatoyan highlighted the importance of cooperation between the latter and the Human Rights Defender’s Office.
During the meeting, the issues related to the protection of human rights in Armenia and the activities carried out towards overcoming them were discussed. At the end of the meeting, His Holiness wished the Ombudsman God's support in his difficult mission.
His Eminence Archbishop Nathan Hovhannisyan, the Director of the External Relations and Protocol Division of the Mother See, also attended the meeting.