Հոկտեմբերի 21-ին՝ կիրակի օրը, փաստաբան Հայկ Ալումյանը Մարդու իրավունքների պաշտպանին ահազանգ է ներկայացրել այն մասին, որ իր պաշտպանյալի կալանքի ժամկետը լրացել է 2018 թվականի հոկտեմբերի 20-ին, սակայն նա ազատ չի արձակվում «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից:
Պաշտպանի հանձնարարությամբ անմիջապես տեղի է ունեցել արագ արձագանքման այց քրեակատարողական հիմնարկ: Այցի ընթացքում Պաշտպանի ներկայացուցիչները հանդիպել են կալանավորված անձի փաստաբաններին, հիմնարկի պետին և ուսումնասիրել անձին կալանքի տակ պահելու հիմքերը: Պարզվել է, որ կալանքի տակ գտնվող մեղադրյալն ի սկզբանե քրեակատարողական հիմնարկ է տեղափոխվել դատարանի որոշման հիման վրա, սակայն դատարանի սահմանած կալանքի ժամկետը 2018 թվականի հոկտեմբերի 21-ին լրացել է:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչները տեղում բարձրացրել են անձին քրեակատարողական հիմնարկից անհապաղ ազատ արձակելու հարց: Քրեակատարողական հիմնարկի պետի որոշմամբ կալանավորվածն անմիջապես ազատ է արձակվել:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը կարևոր է համարում համագործակցությունը Արդարադատության նախարարության, քրեակատարողական հիմնարկի վարչակազմի և փաստաբանի հետ:

On Sunday, October 21, advocate Hayk Alumyan reported to the Human Rights Defender that his client's period of detention had expired on October 20, 2018, but he was not released from Vardashen Penitentiary Institution yet.
A rapid-response visit to the penitentiary institution took place immediately upon the Defender’s assignment. During the visit, the Defender’s representatives met with the advocates of the detainee, and with the head of the institution, and examined the grounds for keeping the person in custody. It was revealed that the detainee had been taken to the penitentiary institution based on the decision of a court, but the period of detention, set by the court, had expired on October 21, 2018.
The representatives of the Human Rights Defender raised the issue of the immediate release of the person from the penitentiary institutions. By the decision of the head of the penitentiary institution, the detainee was immediately released.
The Human Rights Defender attaches importance to the cooperation with the Ministry of Justice, the administration of the penitentiary and the advocate.